Belgrad’da üzerinde kanatlı penis figürü bulunan rüzgar çanı bulundu

Sırp arkeologlar, Roma döneminden kalma üstünde kanatlı ve bacaklı bir penis figürü bulunan rüzgar çanını ortaya çıkardı. Bu figürün, insanları kötülükten koruduğu düşünülen ve fascinum adı verilen bir yaratığı tasvir ettiği belirtildi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Tintinnabulum diye de bilinen rüzgar çanı, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın 48 kilometre doğusundaki eski Roma kenti Viminacium’un kalıntılarında bulundu.

Belgrad Arkeoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, kazılar sırasında keşfedilen rüzgar çanının yaşının 2. yüzyıla kadar uzandığını belirtti.

Antik kentin ana caddesindeki büyük bir evin verandasında keşfedilen tintinnabuluma rüzgarı yakalayan ve kötülüğü uzaklaştırdığına inanılan 4 adet çıngırak da asılıyordu.

KÖTÜLÜKLERİ UZAKLAŞTIRDIĞI DÜŞÜNÜLÜYORDU

Arkeologlar, fallusların tarih boyunca her dönem müstehcen düşünceleri çağrıştırmadığının altını çizdi. Özellikle Roma döneminde fallusların, erilliği sembolize etmesinin yanı sıra kötülükleri de uzaklaştırdığı düşünülüyordu.

Araştırmacılardan Ilija Dankovic, Romalıların penis figürünün iyi şans ve mutluluk getirdiğini düşündüğünü, kem gözlere karşı kendilerini koruduklarına inandığını aktardı.

Dankovic, fallusların bu dönemde şarap bardaklarından, boyna takılan muskalara kadar her yerde görülebileceğini söyledi.

RESTORASYON İÇİN BEKLETİLİYOR

Roma döneminde evlerin ve dükkanların kapılarına asılan rüzgar çanlarının kötülüğü mülkten uzaklaştıracağı düşünülüyordu.

Restorasyon çalışmaları için bekletilen bronzdan yapılma Tintinnabulum hala çamurlu kaplı.

Bu nedenle araştırmacılar, kesin biçiminin henüz belirlenmediğini ancak figürün yine de net bir şekilde görüldüğünü söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir