ABD’de rekor ihaleye güçlü talep

ABD Hazinesi’nin çarşamba günü gerçekleştirdiği rekor tutardaki 10 yıllık tahvil ihalesine güçlü talep gelirken, getiri oranı beklentilerin altında oluştu.

İhalede getiri yüzde 4,093 ile ihalenin sonuçlanmasından önce piyasada işlem gören 10 yıllık tahvil getirisi olan yüzde 4,105’in altında kaldı. 10 yıllık tahvil satışı, 42 milyar dolar ile Kasım 2020’de ulaşılan 41 milyar dolarlık zirvenin de üzerine çıktı.

ABD Hazinesi’nin geçen hafta ihale büyüklüklerinde yaptığı son değişikliğin ardından, gerçekleştirilecek 7 tahvil ve bono ihracı içinde 2 ve 5 yıllıkların da dahil olduğu üç ihalenin Şubat-Nisan döneminde rekor tutarlara ulaşması bekleniyordu. Salı günkü 54 milyar dolarlık 3 yıllık tahvil ihalesine de güçlü talep gelirken, ABD Hazinesi çeyreklik borçlanmasını perşembe günkü 25 milyar dolarlık 30 yıllık tahvil satışı ile tamamlaması bekleniyor.

“TAM TERSİ OLDU”

MLIV Makro Stratejisti Cameron Crise, “Buradan çıkan sonuç, artan ihale büyüklüğü yatırımcıları korkutmadı, hatta tam tersi oldu. Bu, güzel bir ralli için zemin oluşturabilir ama bugünkü 30 yıllık tahvil ihalesi ile cuma günkü TÜFE revizyonları dikkate alındığında yükselişler muhtemelen sınırlı kalacak” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir