Uzmanlar Uyarıyor: 40 Lira Aşağısında Satılan Lahmacunların İçinde Et Yok!

Son iki ayda et fiyatlarındaki %50’den fazla gerçekleşen artış, lahmacunu da etkiledi. Artan fiyatlara karşı gıdalarda yapılan tağşişlere dikkat çeken uzmanlar, özellikle sıklıkla tüketilen lahmacun gibi yemeklerin ‘ucuza’ satılmasındaki hileleri anlattı. İşte detaylar ?

Et fiyatlarında yaşanan %50’ye varan artış, sıklıkla tükettiğimiz döner, pide, lahmacun gibi lezzetleri doğrudan etkiledi.

Gıda Laboratuvarları ve Gıda Denetçileri Derneği (GLADER) Başkan Yardımcısı Selman Bahadır Orhan, özellikle İstanbul için 40 liranın aşağısında satılan lahmacunlardan uzak durulmasını belirtti.

Özellikle lahmacunun hileye çok açık olduğunu belirten Orhan, et yerine soya fasulyesi, bitkisel proteinler, kamufle edilmiş et tadı içeren tuzlar, sakatat ürünleri, tavuk ürünleri kullanıldığını belirtti.

50 gram etle yapılan standart bir lahmacunun 40 liranın aşağısında satılmaması gerektiğini ise şu cümlelerle anlattı:

‘Bu durumda 20 lira standart maliyeti olur. Üzerine kar marjını koyduğunuz zaman para kazanmadan o iş yürütülemez. Sadece fiyat endeksli bakacaksanız 40 liradan aşağı lahmacun satılıyorsa içinde et olan bir lahmacun olması mümkün değil. Atalar demiş ucuz etin yahnisi kara olur. Sağlıklı lahmacun tüketilmesi için bunlara bakılması gerek. Bugünkü şartlarda 20 liraya lahmacun satıyorsa ya kanatları kırılmış bir melektir ya da kendince çok iyi gizlendiğini sanan arkadaşımızdır. Bu şartlarda bunun olması mümkün değil. Laboratuvar incelemesini yaptığınız zaman öyle kamufle edilebilen suistimaller görüyoruz ki, siz çok profesyonel bir göz de olsanız fark edemeyebilirsiniz. Bize et diye verilen şeylerin ot olduğunu görüyoruz’

Restoranların bulunduğu semtlerdeki kiralar, malzeme kalitesi gibi faktörler de göz önünde bulundurularak tüketicilerin ucuz lahmacuna temkinli yaklaşması uzmanlar tarafından öneriliyor.

Diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*