Mersin’de turfanda üzüm hasadı başladı! Kilosu iç piyasada 500 lira, ihracata 1.000 lira

DHA

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Susanoğlu Mahallesi’nde yaklaşık 200 dönüm alanda örtü altında yetiştirilen “Yalova İncisi” cinsi turfanda üzümde yılın ilk hasadı başladı.

İç pazarda kilosu 500 lira

İç piyasada kilosu 500 liradan satışa sunulan üzümler, yurt dışında 1.000 liraya alıcı buluyor.

İlerine olgunlaşan üzümlerle fiyatlar düşecek

İleriki aylarda olgunlaşan ürünlerin de piyasaya girmesiyle fiyatların düşeceği bildirildi.

Hem iç piyasa hem de yurt dışına gidiyor

Mevsimlik işçiler tarafından yılın ilk örtü altı üzüm salkımları dalından kesiliyor. Kesilen örtü altı üzüm salkımları özenle paketlenerek hem iç piyasa hem de yurt dışı için hazırlanıyor.

Üzümler yurt dışında Avrupa ülkeleri, Rusya ve Orta Doğu’ya gidiyor

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlere gönderilen üzüm aynı zamanda Türkiye’ye döviz girdisinin sağlanması içinde başta Avrupa ülkeleri Rusya ve Orta Doğu’ya da ihraç ediliyor.

Seradaki üzümün hepsini alarak yurt içinin yanı sıra dışına ihracat için hazırlayan Ziraat MühendisiFatih Dizlek, Orta Doğu pazarına ihraçla da Türkiye’ye döviz kazandırdıklarını söyledi.

“Türkiye’nin ilk üzüm hasadı”

Şu anda Türkiye’nin birçok ili halen kış mevsiminden çıkmadı. Şu anda yaz meyvesi dediğimizi üzümün Türkiye’deki ilk hasadını yapıyoruz. Bölgemizin, Mersin’in ve Silifke’nin mikroklima özelliği nedeni ile burası erkenci meyve cennetidir.

“Hasat ihracat için önemli”

Seralarda ne kadar turfanda meyve hasadını artarsa Mersin’de bir o kadar ihracat noktası olacağını ifade eden Gürbüz, şöyle konuştu:

Sadece üzümde değil, turfan da olarak, kayısı, erik, şeftali, nektarinin hasadını yapıyoruz. Şu anda hem üretici hem de ülkemiz çok iyi fiyatlarla kazanıyor. Çünkü bu ürünler hem iç piyasa da hem de ihracatta ülkemize döviz getirisi var. Şu anda bulunduğumuz serada ne ilaç ne de hormon hiçbir şey kullanılmıyor. En doğal şekli ile yetiştirildiği için ürün ihracata gidiyor. Çünkü ihraç edilen üründe asla kalıntı istenmez. Kelebeklerin bile rahat uçtu bu serada meyvenin ne kadar doğal ve tatlı olduğunun ispatıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*