İtalya’da anıtlara zarar verenlere 60 bin euro ceza kesilecek

İtalya’da, anıtlara veya diğer kültürel ve tarihi alanlara zarar verenlere 60 bin euro’ya kadar para cezası verilmesine yönelik sunulan tasarı, kabine toplantısında onaylandı. Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano’nun desteklediği yeni yasa tasarısına göre, cezalardan elde edilen para onarım ve temizlik masraflarını karşılamak için kullanılacak.

“Anıtlara ve sanat alanlarına yönelik saldırılar herkese ekonomik zarar veriyor” diyen Sangiuliano, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Torino’daki 15’inci yüzyıldan kalma Palazzo Madama’nın yakın zamanda vandalizme uğradığını söyledi. “Bu eylemleri kim gerçekleştiriyorsa mali sorumluluğu da üstlenmek zorunda” ifadelerini kullanan bakan, Palazzo Madama’nın ön cephesinin temizlenmesi için 40 bin euro harcandığını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde ise iklim değişikliğine karşı protesto düzenleyen çevre eylemcileri, İspanyol Merdivenleri’nin altında yer alan Bernini tarafından yontulmuş Fontana della Barcaccia’nın sularına siyah boya dökmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir